Sobota, 23 listopadu, 2024
bydlení

Jak je to vlastně s padáním vlasů z hlediska pohlaví

- Komerční sdělení -aktuality

 Je pravda, že muži trpí takzvaným plešatěním víc? Podle výzkumů postihuje nadměrná ztráta vlasů asi polovinu mužů mezi 18 a 45 lety, problém se s přibývajícími léty ještě zhoršuje, na ztrátu bujné kštice si stěžuje až 80 % mužů nad 50 let věku. Alopecie, jak se odborně nazývá nadměrné padání vlasů, se ale nevyhýbá ani ženám. I pro ně se její riziko zvyšuje s věkem, zejména po přechodu, při kterém dochází k úbytku ženských hormonů v těle. Dalším potenciálně rizikovým obdobím pro ženy je pak doba po porodu. V každém případě je zvýšené padání vlasů u všech lidí nepříjemné a může se negativně odrazit na psychice a sebevědomí. Rychlou a efektivní pomocí pak může být mikropigmentace vlasů.

U mužské alopecie bývají na vině hormony

Nejčastější formou alopecie je androgenetická alopecie. Příčinou alopecie androgenetického typu u mužů bývá citlivost vlasových folikul na mužský hormon DHT (5α-dihydrotestosteron). Ten způsobuje zmenšení vlasových folikul, což má za následek slabší a vypadávající vlasy. Navíc tento hormon zpomaluje přirozenou výměnu vlasů, kdy po vypadnutí starého vlasu začne růst vlas nový. U tohoto typu alopecie můžeme u mužů pozorovat vznik takzvaných „koutů“, jak vlasy ustupují ve tvaru písmene M, posléze i U. Muži začínají plešatět často mezi 20. a 30. rokem života, kdy mají v těle hladinu testosteronu nejvyšší, vyzkoušejte proto možnosti mikropigmentace vlasů.

Ženy mohou vlasy ztrácet i v důsledku hormonální antikoncepce nebo stresu

Androgenetická alopecie u žen je méně častá než u mužů a také jinak vypadá – mikropigmentace vlasů. U žen rozlišujeme 2 druhy alopecií. Ženský typ se začíná projevovat mezi 20. a 40. rokem života a postihuje jinou část hlavy, typická je postupná ztráta vlasů na vrcholu nebo středu hlavy. Mužský typ s prohloubenými kouty a ústupem frontální hranice se většinou vyskytuje po menopauze. Opět se mohou objevit jako důsledek hormonální nerovnováhy, například při braní hormonální antikoncepce, po přechodu nebo při výrazném a dlouhodobém stresu. V případě androgenetické alopecie nicméně u žen, na rozdíl od mužů, nevzniká úplná pleš.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek