Úterý, 5 listopadu, 2024
bydlení

Chcete si začít šít vlastní oblečení? Máme pro vás pár tipů a triků!

- Komerční sdělení -aktuality

Šití je dovednost, která se ve velkém vrací do českých domácností, ať už je to kvůli touze po originalitě, udržitelnosti, nebo kvůli cenám modelů, jež nepocházejí z čínských e-shopů. Nejen ženy začínají zjišťovat, že jde o krásný a praktický koníček, u nějž se uklidní a popustí uzdu kreativitě. Výsledkem jsou módní kousky, jaké nikdo jiný nemá, přesně sedící na váš typ postavy. Tedy… v ideálním případě. Začátky ovšem bývají krušné, a tak se hodí mít k dispozici pár ověřených rad. Nebojte se, připravili jsme pro vás malé shrnutí!

1. Začněte s jednoduchými projekty

Na začátku je důležité nepřecenit své schopnosti. Vyberte si jednoduchý projekt, jako je například šití polštáře, volného trička či sukně. Tyto kousky vám pomohou seznámit se se základními technikami, jako je rovný steh, začišťování okrajů a správné měření. Jakmile zvládnete základy, můžete se pustit do složitějších kousků. Nebojte se používat střihy, jaké kdysi vydávaly módní časopisy typu Burda – dnes je snadno najdete i na internetu, spolu s radami švadlenek, které si už daný kousek “spíchly”.

2. Správné měření je klíčem

Při šití oblečení hraje klíčovou roli přesné měření. Investujte do kvalitního krejčovského metru a naučte se, jak správně měřit jednotlivé části těla (prsa, pas, boky, délka rukávu atd.). Nepodceňujte zkoušení během procesu šití. Jak se říká, “dvakrát měř, jednou řež”. Jakmile model jednou ušijete příliš těsný, aniž byste měli k dispozici látku navíc, už ho nezachráníte. Zkoušení na sobě může být trochu ošemetné, proto můžeme jen doporučit krejčovskou pannu. Na potřebné rozměry ji snadno upravíte podle návodů na YouTube.

3. Pozor na výběr látky

Každá látka se chová jinak, a proto je důležité vybírat materiály vhodné pro váš projekt a úroveň zkušeností. Bavlna je skvělá volba pro začátečníky, protože je pevná, snadno se s ní pracuje a nepodklouzává pod rukama. Pokud si zvolíte pružné nebo kluzké materiály, jako je satén nebo streč, může to být pro nezkušené složitější.

4. Investujte do dobrého šicího stroje

I začátečníkům může kvalitní šicí stroj výrazně usnadnit práci. Nejprve si ovšem musíte zjistit, jaké typy existují a jaké funkce vám mohou nabídnout.

Jestli si chcete nejdřív vyzkoušet, zda vás tento koníček bude vůbec bavit, a osvojit si základní dovednosti, bude vám stačit klasický šicí stroj. Zvládne většinu běžných šicích prací, jako jsou rovné stehy, cikcak stehy, případně několik dekorativních stehů. Obšijete s ním i dokonce i knoflíkové dírky.

Jakmile začnete pracovat na náročnějších projektech, určitě využijete tzv. overlock (nebo také obnitkovací stroj). Jde o specializovaný stroj, který začišťuje okraje látek a zároveň stříhá přebytečnou látku při šití. Je skvělý pro práci s pružnými materiály, jako jsou úplety a strečové látky, protože švy vytvořené overlockem jsou elastické a odolné. Zkrátka jasná volba pro ty, kteří chtějí šít profesionálně vypadající oděvy. Například overlocky Brother navíc často bývají vybavené intuitivním rozhraním, takže nebudete muset dlouze studovat, jak na nich pracovat.

Pokud máte zájem o dekorativní šití a vyšívání, vyšívací stroje jsou skvělou volbou. Umožňují vytvářet složité vzory a ozdoby na tkanině pomocí automatizovaných programů. Skvělé je, že je můžete připojit k počítači a stahovat z internetu stále nové vzory. Pokročilé švadleny, které chtějí personalizovat své oblečení, by se rozhodně měly nad koupí vyšívacího stroje zamyslet.

Nemůžete se rozhodnout? Nevadí, právě pro vás jsou tu kombinované šicí stroje, které nabízí celou řadu výše zmíněných funkcí! Když u nového koníčku vydržíte, třeba jednou budete moci oblékat i rodinu, nebo si dokonce přivydělat nějakou tu korunu. Chce to jen trochu trpělivosti a kvalitního pomocníka k ruce.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek