Stres dokáže negativně ovlivnit náš život. Proto se vyplatí umět s ním správně pracovat a včas s ním zatočit. V tomto ohledu lze využít hned několik technik, přičemž jednou z nich je právě autohypnóza.
Co je stresová reakce
Stresová reakce je vnitřní odpovědí našeho těla na tlak, který je vyvíjen z vnějšího prostředí a se kterým se náš organismus neumí vypořádat. V dávných dobách dokázali naši předkové díky stresové reakci utéct před nepřátelskou tlupou nebo nebezpečným predátorem. V podstatě lze tedy tento jev brát jako určitý evoluční dar.
V přiměřeném množství může být stres pro náš život prospěšný. Pokud jsme však stresovým situacím vystavováni v nadměrném množství, dokáže postupně zkracovat náš život.
TIP: Absolvujte certifikovaný kurz koučování a zapracujte na svém osobním rozvoji.
Co může stres způsobovat
V dnešní době stresové situace zpravidla nevznikají proto, že by nám šlo o život. Naše tělo to však stále vyhodnocuje stejně jako u pravěkých lidí. Pokud tedy naše tělo stresovým situacím vystavujeme pravidelně, můžeme se z krátkodobého hlediska potýkat mimo jiné se zatuhnutím našich svalů a nedostatečným prokrvením trávicí soustavy.
Civilizační stres mnohdy stojí za sníženou odolností naší žaludeční sliznice a může vést i k nejrůznějším zdravotním problémům, které se týkají žlučníku.
Autohypnóza jakožto antistresová technika
Každý z nás se samozřejmě se stresovou situací vyrovnává po svém. Nicméně autohypnóza je jednou z technik, které lze v tomto ohledu využít. Aby však dokázala odvést svou práci, musí být prováděna pravidelně a také dlouhodobě.
Níže se pojďme podívat na to, jak postupovat v případě autohypnózy založené na prosté svalové relaxaci.
- Nejprve si najděte klidné místo a zajistěte si soukromí. Posaďte se nebo si lehněte.
- Postupně si uvědomujte jednotlivé svaly na vašem těle. Postupujte od prstů na noze až po vaši hlavu.
- Uvědomujte si, jak se váš hrudník a břicho zvedá a klesá s každým nádechem a výdechem. Postupně uvolňujte veškeré napětí, které ve vašem těle probíhá.
- Uvědomte si přítomnost vaší šíje a uvolněte v ní napětí.
- Zaměřte se také na odstranění napětí z vašeho obličeje. Uvolněte veškeré svaly a také dotyk jazyka na patře. Uvědomujte si, jak se váš dech postupně prohlubuje.
Touto technikou se můžete dostat do stavu, kdy si lze zadávat vlastní autosugesce. A zároveň si lépe uvědomovat vlastní prožitky.
Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.akor.cz.