Z hlubokých údolí vysoko v Andách v Peru vzešla jedna z nejstarších a nejuznávanějších rostlin na světě – maca peruánská. Tato osamocená bojovnice roste ve výškách kolem 4000 metrů nad mořem, kde se jiným rostlinám nedaří kvůli nepříznivému prostředí. Její účinky na lidský organismus jsou opravdu zázračné a zanechaly svůj otisk v lidské historii.
Bojovník v těžkých podmínkách
Maca získává svou sílu z drsného prostředí, kde roste. Nízká rostlina má místo kořene bulvu, která má v průměru 3–5 cm, dlouhá bývá kolem 12 cm a připomíná vzhledem řepu. Má vysoký podíl aminokyselin, obsahuje antioxidanty a fytonutrienty, které pomáhají bojovat tělu s infekcí. Inkové, kteří o ní věděli před více než tisíc let před naším letopočtem, ji považovali za dar bohů. Věřili, že jim poskytuje fyzickou sílu, dlouhověkost a duševní zdraví, což vedlo k jejímu uctívání jako posvátné byliny. Nejenže byla Inky považována za afrodiziakum, známá je proto i jako peruánská viagra, ale také se věřilo, že podporuje plodnost a udržuje hormonální rovnováhu u obou pohlaví. Maca harmonizuje menstruační cyklus a poskytuje úlevu při menopauze.
Vynikající doplněk jídelníčku
Prášek z macy, získávaný z jejího kořene, se snadno začlení do každodenní stravy. Může být přidán do teplých nápojů, proteinů, jogurtů nebo smoothie. Díky své všestrannosti se může stát nedílnou součástí jídelníčku i jako přísada na vaření a pečení, do slaných i sladkých pokrmů. Maca peruánská se řadí mezi superpotraviny, protože je bohatá na živiny, mastné kyseliny, sacharidy, vlákninu, bílkoviny a tuky. Obsahuje také důležité minerály, jako jsou hořčík, selen, železo a vápník. Její konzumace přináší celou řadu zdravotních výhod, jako je podpora při chudokrevnosti, zlepšení akné, prevence osteoporózy, regulace krevního tlaku, zvýšení síly i vytrvalosti a přirozené antidepresivní účinky.
Maca peruánská tak zůstává jedinečným darem přírody, který poskytuje cennou podporu pro fyzické i duševní zdraví.